Застава при здачі квартири в оренду

Застава при здачі квартири в оренду

Застава при здачі квартири в оренду

У нашій країні ринок нерухомості здебільшого знаходиться в тіні. Це означає, що учасники ринку схильні до безлічі ризиків, здійснюючи операції, пов'язані із продажем або орендою комерційних і житлових об'єктів. Але даний сегмент цікавий із точки зору прибутковості і актуальності.

Щоб мінімізувати ризики і гарантувати стабільний і гідний дохід, власники і розпорядники нерухомості використовують заставу при здачі квартири в оренду. Саме поняття, незважаючи на уявну простоту, вимагає особливого розгляду безпосередніми учасниками ринку, оскільки від цього залежить збереження чималих коштів.

Застава при здачі квартири в оренду

Що таке застава за оренду квартири

Зіткнувшись вперше при зніманні або здачі нерухомості із терміном «застава», обиватель зазвичай має на увазі суму за перший і останній місяці проживання. У такому випадку, відповідаючи на питання, що таке передоплата за оренду квартири, виходить поняття, що включає такі дефініції:

 • подвоєна сума оренди;
 • кошти, які не входять до сплати другого і наступних місяців проживання, за винятком останнього;
 • суми, якими не покриваються комунальні платежі;
 • гарантії платоспроможності орендаря, що забезпечують власнику нерухомості постійний дохід.

Заглиблюючись у поняття, власники аргументують детермінованість його появи нестабільністю на ринку, відсутністю впевненості в орендаря, його порядності. І це не дивно. Адже обидві сторони зазвичай бачать один одного вперше під час укладання угоди. Тільки знайомим власники можуть спростити порядок виплати заставної суми, розтягнувши її на кілька місяців і, в унікальних випадках, зовсім скасувавши. Адже житлова нерухомість здається в найм виключно для отримання прибутку. Якщо мешканці виїдуть і не заплатять за поточний місяць, наприклад, при терміні оплати 15 числа, то це спричинить власні витрати власника за комунальні послуги, вже не кажучи про те, що техніка і меблі можуть бути пошкоджені або вкрадені, а про додатковий стабільний дохід і мови йти не може.

Але що значить «застава» для орендаря? Якщо підійти до питання із позитивного боку, то він, таким чином, також себе страхує і розраховує рівень витрат. Наприклад, при піднятті орендної плати власником (оповіщення про який відбувається у встановлений договором термін), орендар має право відмовитися від пролонгації угоди або розірвати договір, термін дії якого ще не вийшов. А заставу в такому випадку врахує за останній місяць проживання, давши можливість орендарю накопити кошти на новий об'єкт нерухомості.

що таке передоплата за оренду квартири

Навіщо беруть заставу при оренді квартири

Збільшуючи кількість зацікавлених в угоді осіб, власник навмисно може промовчати про обов'язковість цього пункту. Хоча те, для чого потрібна застава при зніманні квартири, зазвичай зрозуміло обом сторонам. Але з огляду на величини суми оренди, звичайно, викликає деякий обурення у частини орендарів.

Навіщо платити за перший і останній місяць, якщо термін договору строго регламентований і орендар може довести серйозність намірів залишатися в орендованому приміщенні до останнього дня дії угоди? Але, тим не менш, власник не позбавлений сумнівів про те, що його цінності не будуть пошкоджені, а комуналка, особливо за останній період проживання орендарів, погашена повноцінно. Та й причин поспішно покинути знімну квартиру або будинок – маса.

Якщо заставна сума бентежить потенційного орендаря, а власник йому довіряє, то:

 • пропонує знизити заставу на 50%;
 • виплатити його за кілька місяців;
 • написати і нотаріально завірити договір з застереженнями всіх нюансів.

Вимагати залишити у власника паспорт або інші документи, цінні предмети орендодавець не має права. А укладення договору передбачає адміністративну і навіть кримінальну відповідальність за його порушення у плані фінансових гарантій. Та й послуги нотаріуса коштують недешево.

Для багатьох орендарів непосильні суми застави зумовлюють відмову від такого житла і пошук більш дешевого варіанту.

Навіщо беруть заставу при оренді квартири

Що таке страховий депозит при оренді квартири

Сказати конкретно, яку заставу беруть при здачі квартири, здатний тільки власник або розпорядник нерухомості. Це залежить від безлічі факторів:

 1. Локації. У невеликих містах і СМТ, нерухомість в яких часто пустує роками, власники радо віддадуть її під найм за мінімальну винагороду, яке покриває комунальні послуги, а про заставу і мова не йде. У великих містах, де житло максимально затребуване, заставу зазвичай становить вартість 1 місяця оренди.
 2. «Начинки». Наявність дорогої побутової техніки, сучасного нового ремонту, меблів – показники до збільшення заставних коштів в рази. Але і порожні, з вицвілими шпалерами квартири, але в центрі великого міста, так само зажадають як мінімум подвоєння початкового внеску.

Яка застава при оренді квартири на короткий термін стягується власниками, також залежить від цих чинників, але із застереженням на період проживання.

Терміна «застава» в юриспруденції не існує. В офіційних документах він іменується, як страховий депозит, може бути прописаний декількома пунктами з окремими частинами:

 • за перший і останній місяць проживання;
 • гарантування внесення плати за споживану електроенергію, газ, вивіз сміття та ін .;
 • збитки тих чи інших предметів в квартирі.

Деякі юристи радять використовувати поняття гарантійний депозит для першого пункту, більш конкретно розділяючи термін за видовою ознакою.

Витрачати дані гроші орендар не має права на інші цілі – для поліпшення житлових умов, на ремонт прибудинкових територій тощо.

яку заставу беруть при здачі квартири

Певна заставна сума при оренді квартири використовується лише на прописані в договорі пункти і в тій мірі, яка потрібна. Підтвердженням необхідності витрат може служити неоплачений рахунок за комунальні послуги, непрацююча із вини орендаря техніка або зламані меблі (з наявністю документів із сервісних центрів, що це підтверджують), а також акти списання коштів, підписані між власником і орендарем і, бажано, зафіксовані нотаріально або з наявністю 2 і більше свідків. В іншому випадку, орендар має право подати до суду за незаконні дії орендодавця.

Чи повертається заставу за оренду квартири?

Щоб даний завдаток не став приводом для судових позовів, слід уважно прописати всі деталі передачі, використання або повернення коштів. Найбільш поширені нюанси:

 1. Дострокове припинення договору. Перегляд поточного місяця зазвичай вважається останнім, і застава не повертається навіть при попередженні за вказане (зазвичай 14 календарних) число днів для попередження власника. Однак гроші, які стали гарантією відсутності шкоди майну, при належному його використанні повинні бути повернуті.
 2. Природний знос. Вицвілі шпалери, гардини, фурнітура з ознаками експлуатації не є приводом для справляння передоплати. Про це повинно бути вказано в договорі разом з докладним описом всього, що знаходиться в квартирі і його первісному (до заселення цих мешканців) стані. Оформляється для таких цілей зазвичай спеціальний бланк – Додаток до договору.

Але зазвичай довірчі і поважні взаємини між відповідальним орендарем і адекватним власником, крім детального угоди між ними – основна гарантія повернення застави і відсутність претензій орендодавця.

Чи повертається застава за оренду квартири

Коли повертається застава за оренду квартири

Обговоривши і знайшовши моменти, що всіх задовольняють, в плані забезпечення витратних нюансів знімання квартири, слід не упустити важливі процедурні аспекти. Адже і як повернути заставу за оренду квартири, так само прописується в договорі. Вирішуючи неоднозначні взаємні претензії, варто запастися підтверджуючими документами про оплату всіх потрібних платежів, внесення самого застави і звертатися до суду. Якщо угода існувала в усній формі, то при наявності непогашених вимог повернення із боку орендаря, власник ризикує отримати проблеми із податковою службою. Тому більшість «тіньових» орендодавців або конкретизують причину, чому взята застава при оренді договором утримується і добивається згоди із боку колишнього орендаря, або змушені прийняти за даність недоцільність судових розглядів.

Чіткі терміни, коли повертається страховий депозит, як і гарантійний, при деяких обставинах, вказуються теж в письмовому договорі. Зазвичай це дата виїзду та передачі ключів власнику або період, коли надходить остання оплата за оренду на його рахунок.

Допомогти розібратися з усіма нюансами, підібрати відповідне житло або вигідно здати нерухомість в оренду допоможе професійний ресурс flatiko.com.

На даний момент, сайт працює на пристроях із мобільним та десктопним розширенням.