Як відбувається шахрайство із орендою квартир?

Як відбувається шахрайство із орендою квартир?

Як відбувається шахрайство із орендою квартир?

Практично кожна доросла людина хоча б раз у житті зіштовхувалась із необхідністю зняти житло: у відрядженнях, під час навчання або подорожей. А жителі великих міст нерідко здають свою житлоплощу на літній час, поповнюючи сімейний бюджет. Але афери при здачі квартири супроводжують обидві ці зацікавлені сторони. Щоб зрозуміти, як не попастися на квартирний обман, зберегти свої гроші і нерви, слід орієнтуватися в хоча б найбільш поширених видах шахрайства, а також методах боротьби з ними.

Квартирний обман

Ріелтори

Посередниками між власником житла і орендарем в основному виступають ріелтори. Вони позиціонують себе як надійні партнери для обох сторін:

 • перевіряють відповідність опису умов проживання у виставленій для оренди квартирі,
 • пояснюють права власника;
 • гарантують платоспроможність, дбайливе ставлення до чужого майна із боку орендаря.

Але перевірити «моральну» сторону питання нереально, та й цілі у ріелторів дещо іншого плану, а саме – отримання істотних сум як комісійні за свої послуги. Однак до обов'язків кожен посередник відноситься по-різному. Але в більшості всі орієнтуються на вигоду – отримання доходу. А значить, швидкість і кількість здач у пріоритеті над моральними і чисто людськими принципами.

Що може отримати власник житла, скориставшись послугами ріелтора? Зазвичай посередник говорить про прискорення термінів здачі житлоплощі. Анонсуючи такі переваги співпраці, ріелтори не уточнюють, що це може бути непорядна сімейна пара, а, скажімо, бригада будівельників із Близького зарубіжжя в кількості десятка чоловік. Та такій категорії орендарів не так важливо розташування, меблювання і інші параметри квартири. І вони головним чином женуться за низькою ціною. Чи цікаво це власнику? Зацікавлених орендодавців зазвичай менше, аніж шукачів койко-місць. Нерідко в такому випадку ріелтор вмовляє власника повністю делегувати йому обов'язки для здачі житла. А дізнавшись про реальний стан справ, власник приходить в тихий жах.

Які запевнення отримують здобувачі житла? Тут спрацьовує психологічний фактор. Чим більше народу задіяно при пошуку житла – тим більше гарантій в успіху. Насправді все не так однозначно. По-перше, слова про тривалий період співпраці саме із цим орендодавцем можуть говорити про те, що він часто просить здати житло. А значить, або квартира здається на короткий термін, або мешканці звідти втікають через невідповідність очікуванням проживання в орендованому житлі. Результат – власник знову в пошуках нових «жертв». По-друге, тут можна нарватися на аферистів в змові. А пишномовне – «професіонал», «великий досвід в даній сфері» та ін. – не більше ніж красива упаковка, всередині якої не завжди приємний сюрприз.

Ріелторів вчать бути впевненими у собі, щоб викликати довіру оточуючих, на тренінгах. І компанії не витрачають гроші даремно, вкладаючи у навчання співробітника, вимагаючи відповідної віддачі.

Ріелтори аферисти

Інформаційні агенції

Обманювати громадян навчилися давно. Із початку століття комп'ютеризації – в 90-хх поширилася ще одна пошесть – інформаційні конторки, які позиціонують себе як ріелтори в розмові з потенційними орендодавцями. В їх планах немає навіть натяку на надання реальних послуг по заселенню людини. Тому вони краще ріелторів вивчають психотипи людей, щоб тими чи іншими важелями впливати на рішення людини.

Схема досить проста:

 • заманити низькою вартістю послуг і гарантіями, прописаними у спеціальному «договорі»;
 • виконати деякі театральні дії для замилювання очей (показати базу клієнтів, підібрати «відповідні» варіанти, зв'язатися із безпосереднім власником і дозволити поспілкуватися із ним наївній людині);
 • підписання договору, в якому дуже дрібним шрифтом вказана основна сфера діяльності їх компанії – надання виключно інформаційних послуг, і відсутність її відповідальності за результат;
 • отримати повну оплату в офісі контори;
 • роздрукувати адреси і телефони орендодавців і вручити їх клієнту.

Здавалося б, у чому підступ? А у тому, що зняття житла практично неможливо із огляду на застарілі дані із бази або нової гри, але вже з людиною, корта назвалася власником квратири. Остання – може відкладати зустріч з досить правдоподібних причин, потім – почати грубити або не брати трубку.

Шахрай-агент буде нарочито обурений такою поведінкою власника, пообіцяє розібратися в ситуації і передзвонити. Але в підсумку – не братиме трубку.

А особистий похід в офіс контори без попереднього узгодження часу із цим агентом загрожує «поцілунком дверей» або зустріччю із агресивним охоронцем. Звернення до юриста також не дасть позитивного результату – договір у таких контор складений виключно правильно із юридичної точки зору і довести, що в розмові йшлося про інші зобов'язання практично неможливо.

Шахрай

Власники

Оренда від власника – мрія будь-якого орендаря. Знівелювавши ланцюжок посередників і знявши житло непосрендственно у власника, економиться від 50 до 100% від щомісячної суми орендної плати.

Таких оголошень набагато менше, ніж від ріелторів, їх вишукують тижнями. Полювання на власників із боку ріелторів – їх особливе завдання. Простим арендошукачам із нею впоратися складно.

Але, якщо в оголошенні на стовпі або в мережі інтернет зустрінуться такі дані про здачу безпосередньо власником, то не поспішайте заздалегідь радіти і пакувати валізи. Часто це форма заманювання клієнтів посередниками. Дізнатися про наявність третьої сторони можна, але вже оглядаючи житлоплощу.

Обдурити можуть і самі власники:

 • в описі умов проживання та відвідування для перевірок стані майна і отримання оплати;
 • тривалості оренди;
 • наявності розвиненої інфраструктури.

Часто в оренду власники здають квартири, які одночасно виставляють на продаж. І під приводом показати квартиру своїм родичам або друзям водитимуть потенційних покупців. А коли знайдуть потрібних, виселять, не дивлячись на умови договору, який зазвичай або полягав в усному вигляді, або не зареєстрований нотаріально. А довести щось у суді буде складно навіть при наявності 2 і більше свідків.

Під виглядом власників можуть так само бути шахраї. Вони займаються т. званою суборендою, де житло у справжніх власників знімається на тиждень-місяць, а здається подобово. Але ще більш поганий варіант, коли такі аренатори перездають не своє житло кільком людям одночасно. Наприклад, за один день показують квартиру 2-3 клієнтам, беруть орендну плату з кожного із умовою заселення на завтра-післязавтра, а потім – зникають. Навіть перевірка, чи підходить виданий ними ключ до дверей, не доведе і не врятує від здивування справжніх власників і їх законної вимоги покинути квартиру.

шахраї під виглядом власників

Особливим моментом може стати фінансове питання. Доступна ціна за оренду в місяць ще не означає, що варто довіряти незнайомій людині, котра просить оплатити не тільки перший і останній місяці (під останнім може йти мова про заставу – гарантії цілісності майна), а й за квартал або півріччя під різними приводами:

 • довести свою платоспроможність;
 • позбавити від витрати часу на відвідування квартирантів (хоч часті візити не сподобаються будь-якому мешканцеві, але можна 1 раз на місяць і потерпіти);
 • оплатити весь період проживання, щоб «зафіксувати» розцінки.

Безпосередньо із власником при обговоренні умов оплати обумовлюють, чи вся техніка в робочому стані, які є дефекти на меблях, стан ремонту (заносячи дані в додатки – акти прийому-здачі матеріальних цінностей). Цим орендар убезпечить себе від наслідків матеріального плану при неадекватності власників. Адже непоодинокі випадки, коли явних причин хвилюватися немає, а починаючи експлуатацію тих же змішувачів у ванній або кухні, кондиціонерів (які, до речі, можуть і смердіти, якщо не проводилася чистка), холодильників і просто розеток, виявляється, що щось відвалюється, іскриться або не включається.

Якщо не брати до уваги свідомо шахрайських або не зовсім чесних дій із боку власників, то отримати свою порцію адреналіну можна і через їх наївність, що межує із дурістю. Наприклад, власник раніше здавав квартиру під офіс або склад, розділивши житлоплощу на секції, а тепер частина з цих «шматочків» здає під житло. І щиро дивується, чому від його приємної ціни відмовляються, дізнавшись про відсутність санвузла.

Акти прийому-здачі

Могло бути й гірше…

Якщо вас обдурили такого роду інформаційні агентства, власники або ріелтори, і ви не знайшли бажаного житла – це не привід засмучуватися. Були випадки, що результат співпраці із ними мав і більш важкі наслідки – дівчат заманювали в борделі, чоловіків – в трудове рабство.

Питання безпеки при зустрічі із потенційним орендодавцем – делікатна тема. Однак у свідомо «слизьких» ситуаціях, краще мати шляхи відступу:

 • перед входом в квартиру потрібно повідомити рідним точну адресу, ім'я по батькові власника (якщо знаєте);
 • зателефонувати знайомим, попередити про ситуацію і попросити послухати розмову аж до виходу із квартири;
 • йти на зустріч зі знайомими;
 • спілкуватися попередньо на сходовому майданчику або біля будинку, де вас можуть побачити сусіди, із котрими краще привітатися і познайомитися або, принаймні, звернути на себе увагу.

Квартирна афера може коштувати не лише попсованих нервів, втратою значних сум, а й втрати здоров'я і навіть життя людини.

Мережеві шахрайства

Ще один шахрайський спосіб – здача неіснуючого житла із вимогою внести для резерву певну суми до огляду квартири і отримання ключів. Зв'язок можуть підтримувати в телефонному режимі або в месенджері. При тому в останньому випадку, фото береться зазвичай іншої людини (шахраї так перестраховуються). Під час спілкування із чоловіком, може виявитися багато описок типу «думала, порахувала» і т. д. Але головне – такі аферисти під різними хитрощами просять внести хоч трохи грошей через карту Приват Банку. Чому саме цього банку? Тільки він дозволяє робити переказувати на карти та рахунки інших країн. Дізнатися, кому належить карта (банк і країна), можна через:

 • сервіс https://psm7.com/bin-card;
 • за фразою «бін карти 489049».

Зазвичай це віртуальні рахунки, оформлені без документів.

Шахрайство при оренді квартири за допомогою інтернет-порталів передбачає і розміщення неправдивих фото, щоб зацікавити потенційних клієнтів. Перевірити це можна за допомогою нескладних маніпуляцій:

 • уважного огляду картинки на предмет маркування першоджерела – сайту, із якого завантажується зображення;
 • оцінити геометрію малюнка на розтягнення або зменшення;
 • відкрити картинку у новому вікні і здійснити пошук по Google або Яндекс.

Із картинкою можуть підтягнутися і інші оголошення аналогічних сайтів, інформація повинна збігатися навіть у ціні, а не тільки локації, описі і телефонах власників або посередників.

Робити таку перевірку просто. А при виявленні обману, на сайті ОЛХ або подібних, звертатися слід в техпідтримку. Робити це слід і для того, щоб оголошення із номерами телефонів цих шахраїв на інші об'єкти видалили автоматично.

Не потрапити на інтернет-шахраїв допоможе пильність:

 • новий акаунт посередника (мало досвіду або шахрай);
 • не вестися на низьку вартість послуг ріелторів (10-30% замість стандартних 50 і вище);
 • моніторинг цін і занадто доступна вартість як для цього р-ну міста;
 • розміщення в одному оголошенні різних за розміром фото або мала кількість фотографій.

Звичайно ж, автор оголошення може і не бажати показувати всім підряд «начинку» своєї квартири, але при проханні це зробити для конкретної людини, зацікавленої в зніманні і того, хто немає можливості швидко під'їхати і подивитися (наприклад, проживаючи в іншому місті), – не відмовить.

Зняти відповідне житло і уникнути шахрайства допоможе тільки пильність. За парадигму слід прийняти, що чим гірше економічний стан в країні – тим вище коефіцієнт шахрайства.

пильність

Поради фахівців

Попастися на виверти винахідливих шахраїв може будь-який претендент житла, власник і навіть посередник. Винахідливість аферистів і недосконале законодавство, те, що дає численні можливості для нечесного отримання вигоди на ринку нерухомості в нашій країні, предмет численних обговорень в соціальних мережах, професійних рекомендацій юристів на інтернет-порталах.

Проаналізувавши їх, можна мінімізувати фінансові та часові втрати на пошук релевантної очікуванням квартири.

Існує цілий ряд способів протистояти шахраям, виходячи із методів пошуку.

Якщо пошук здійснювався через ріелторів або агентства:

 • не вносити передоплат за послуги посередників до отримання ключів від квартири при огляді і після укладання договору;
 • ретельно готуватися до зустрічі із орендодавцем, повідомивши свої координати рідним, зберігаючи гроші не в готівці і в кишені, а на карті (зняти можна в будь-якому р-ні великого міста);
 • не соромитися довго і ретельно вивчати договір, ставити уточнюючі питання, наполягати на нотаріальному посвідченні укладення документа навіть при оренді на термін менше 3-х років (якщо більше – це вже вимоги законодавства);
 • заздалегідь уточнювати фінансові питання, щоб не вийшло так, що квартира сподобалася, а тут виявилося, що умови оплати нестандартні.

Це справедливо і при спілкуванні із безпосереднім власником. Так, не всі справжні власники готові дати копії паспортів, надати оригінали договорів купівлі-продажу при зустрічі із потенційним орендарем. Незнайомим людям не слід повністю довіряти, але знайти точки дотику можна практично з усіма:

 • продемонструвавши готовність дати копії свого паспорта (першої сторінки та сторінки з пропискою) в обмін на першу сторінку власника, а прописку за даною адресою можна перевірити візуально (не завжди вона збігається при наявності декількох квартир у власника);
 • м'яко пояснити свої побоювання на рахунок передоплат за квартал і запропонувати релевантну заставу для відшкодування можливих втрат, але умови його використання прописати в договорі.

Але найголовніше – не пошкодувати свого часу на те, щоб перевірити оголошення через інтернет. Благо більшість квартир зараз і здаються безпосередньо через портали.

Пробити можна не тільки по фото, але і соцмережах (по ПІБ людини, котра здає), за програмою Getcontact (за номером телефону). Клієнт побачить не тільки що людина-орендодавець із себе представляє (наприклад, по фото із рушницею і гранатами), але і те, як його називають люди, із якими він спілкувався (часто нечесних ріелторів обзивають).

Додатки

Мессенджер в Viber підтвердить ПІБ, а за наявністю фото в цьому додатку також можна пошукати дані через інтернет про людину.

Щоб орендувати за адекватною, а не завищеною ціною, перевірку роблять через Google Chrome, додаючи слово cache перед посиланням на оголошення. Але якщо ціна була значно вищою і зараз дивує своєю доступністю, або попередніх версій оголошень багато на один об'єкт, а інформація різна – привід пошукати інший варіант.

Фотографії із видом на вулицю із вікна або балкона корисні тим, що за ними легко перевірити, чи правильно вказана локація квартири. Загуглити можна і тип планування житла за даними вулиці і номерами будинку. Власник або посередник повинен орієнтуватися в таких питаннях і при розмові дати загальні відомості.

І головне – не боятися і не соромитися звертатися в правоохоронні органи, кіберполіцію, вносити скарги на ресурси в інтернеті. Хоча за фактом найбільш сприйнятливі до такого роду критики орендодавців саме сайти, що пропонують послуги розміщення оголошень. Але вимагати від правоохоронних органів зареєструвати звернення громадянина, і дати по ньому відповідь про порушення чи непорушення справи теж слід. Адже при наявності записів по диктофону, відео-спілкувань з шахраями, копій їхніх паспортів (якщо вони надаються власниками) і т. д., навіть ліниві правоохоронці повинні будуть провести розслідування. І ще один нюанс, якщо правоохоронці наполягають, що фінансові втрати людини недостатні для порушення справи – сміливо скаржтеся їх керівництву, пишіть до вищих інстанцій (прокуратуру). Якщо вже боротися зі злом – то цілком. А там, хоч це і складно, але можливо і повернуться збитки з моральною компенсацією (якщо справа буде розглянута в суді і хоча б одного фігуранта затримають).

Надійний інтернет-портал

Як не потрапити на шахраїв при оренді квартири і при цьому не переплачувати за послуги посередників? Скористатися професійним, а не масовим ресурсом в інтернеті, який кожне оголошення перевіряє на відповідність, швидко реагує на скарги. Саме таким є https://flatiko.com, який створив надійну і вигідну для власників і орендарів систему співпраці завдяки кільком чинникам:

 • авторизація через соцмережі із реальними даними про людей, у тому числі і номерів телефонів, електронної пошти;
 • моніторинг аналогічних оголошень через інші сайти, зіставлення описів, умов і самих об'єктів нерухомості;
 • зручний і інтуїтивно зрозумілий інтерфейс, підтримка в розміщенні оголошень;
 • можливість контакту із потенційним власником або зацікавленою у зніманні житла людиною безпосередньо через ресурс в чаті;
 • багатофункціональний пошуковик для орендарів і допомога в розміщенні фото власникам;
 • готові договори оренди із прописаними в них нюансами із можливістю редагування.

Це дозволяє:

 • усунути ріелтора або агентства із ланцюжка «власник-орендар»;
 • захистити від спаму на контакти зацікавлених осіб;
 • не допустити неактуальні і фейкові оголошення до розгляду, заощадивши час і не дати посередникам нав'язати свої послуги;
 • максимально чесно, безпечно і взаємовигідно побудувати механізм здачі житла.

Захистити власників і орендарів від шахрайства і зайвих витрат грошей – головна мета прогресивного ресурсу flatiko.com, який працює по Києву, а в подальшому розширить спектр послуг та на всю Україну.

На даний момент, сайт працює на пристроях із мобільним та десктопним розширенням.